پشتیبانی سامانه‌های مدیریت

1 پورتال مشتریان.
2 تماس با سامانه‌های مدیریت (30 خط).
3 ارسال پیامک.

در صورت حل نشدن مشکل شما می‌توانید با ارسال پست الکترونیک به Support@bmsd.ir با ما در تماس بوده و از خدمات پشتیبانی استفاده نمائید.

ساعات کاری

 شنبه تا چهارشنبه - ساعت 8 الی 17

مبادله در بازاریابی چیست و از چه شرایطی برخوردار است؟

عادل پورقنبر    1398/8/25 - 08:00    0

مبادله در بازاریابی 

در مقالات قبلی به برخی از مفاهیم اولیه بازاریابی اشاره شد. مفهوم بعدی در مفاهیم کلیدی بازاریابی، مفهوم مبادله است. مبادله، قلب تعریف بازاریابی است. مبادله یکی از روش‌های به دست آوردن کالاست. افراد برای به دست آوردن کالا، به طرق مختلفی عمل می‌نمایند. اکنون این سؤال مطرح است که چرا مبادله در فرآیند بازاریابی تا این اندازه حائز اهمیت است؟ برای درک این موضوع، در ابتدا سایر شیوه‌های کسب کالا تشریح می‌شود. به طور کلی، سه شیوه برای به دست آوردن کالا وجود دارد. این شیوه‌ها عبارتند از: اقتصاد زیست گذرانی، درخواست کردن از دیگران و اعمال فشار و انحصار. مبادله فرایندی است که طی آن، دو طرف مورد معامله به یکدیگر پیشنهاداتی ارائه می‌دهند که کاملا هم ارزش باشد، تا بتوانند خدمات خود را با یکدیگر مبادله کنند. به طور مثال مبادله اتومبیل در ازای دریافت مقدار مشخصی پول پیشنهاد می‌شود در حالی که دو طرف کاملا آزادانه تصمیم می‌گیرند و هیچ‌گونه اعمال فشاری نیز روی طرفین نیست. حال برای اینکه پیشنهاد بازاریابی ارائه گردد، شرایطی لازم است. یعنی برای وقوع مکانیزم مبادله در اقتصاد، شرایطی باید محقق شوند.

 

 

 

برچسبها :

تعریف بازار (به همراه برشمردن انواع بازار)

عادل پورقنبر    1398/8/22 - 08:00    0

تعریف بازار 

یکی دیگر از مفاهیم کلیدی بازاریابی، مفهوم بازار (market) است. اقتصادانان، دیدی متفاوت نسبت به بازار دارند. بازار به صورت دستی، به محلی اطلاق می‌شد که در آن افراد کالاها را با یکدیگر خرید و فروش می‌کردند. اقتصاددانان معتقدند، بازار مجموعه‌ای از خریداران و فروشندگان است که محصول را با هم خرید و فروش می‌کنند و به این مجموعه از خریداران و فروشندگان و آن سیستم اقتصادی، بازار گفته می‌شود. بازار انواع مختلفی دارد که عبارت است از: بازار مشتریان نهایی (Consumer Market)؛ بازار اشخاص حقوقی (بازار کسب و کارها) (Business Market)؛ بازارهای جهانی (Global Market)؛ بازار شرکت‌های دولتی و غیر انتفاعی (Nonprofit Market).

برچسبها :

بازاریابی رابطه ای چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عادل پورقنبر    1398/8/20 - 08:00    0

بازاریابی رابطه ای 

بازاریابی رابطه ای، یکی از مفاهیم کلیدی بازاریابی به شمار می‌رود که دارای اهمیت بسیاری است. بازاریابی رابطه ای، شیوه‌ای است که در آن، شرکت تمرکز خود را روی عده‌ای مشتری که آن‌ها را مشتری سودآور می‌نامد، قرار داده و رابطه بلندمدتی با این مشتریان برقرار می‌نماید و تلاش‌های بازاریابی خود را بر راضی نگه داشتن این عده متمرکز می‌کند.

یک استاد نیز نمی‌تواند سر کلاس همه دانشجویان خود را راضی نگه دارد. این موضوع در مورد کسب و کار نیز صادق است. در حقیقت هیچ کسب و کاری نمی‌تواند چنین ادعایی داشته باشد که می‌تواند همه مشتریان را راضی نگه دارد. اگر سازمانی به این سمت و سو حرکت کند که بخواهد همه را راضی نماید، نه تنها این اتفاق نمی‌افتد، بلکه مشتری اصلی خود را نیز از دست می‌دهد. اصولا این تصور، مغایر با بازاریابی است که شرکتی می‌تواند همه مشتریان را راضی نگه دارد.

با پنج فلسفه بازاریابی آشنا شوید

عادل پورقنبر    1398/8/18 - 08:00    0

فلسفه بازاریابی 

فلسفه‌های بازاریابی از مباحث مهم علم بازاریابی است، که آشنایی با آن برای یادگیری این علم ضروری است. این تصور، که بازاریابی، شیوه‌ای برای به فروش رساندن محصولاتی است، که شرکت در حالت معمول قادر به فروش آن‌ها نیست، تصوری اشتباه است.

در بازاریابی، پنج فلسفه مشخص وجود دارد که باید با مفهوم هر یک از این فلسفه‌ها آشنا شده و آنها را در سازمان و شرایط کسب و کار مناسب خود به کار بست. این پنج فلسفه تا حدی با یکدیگر تقدم و تأخر زمانی دارند. این فلسفه‌ها عبارتند از: فلسفه تولید (محوریت بر تولید استوار است)، فلسفه محصول (تولید محصول با عملکرد کیفی بسیار بالا همراه با ویژگی‌های نوآورانه)، فلسفه فروش (استفاده از تبلیغات و ابزارهای پیشبرد فروش)، فلسفه بازاریابی (سودآوری از طریق تأمین رضایت مشتری) و فلسفه بازاریابی اجتماعی (توجه به رفاه بشر علاوه بر تأمین رضایت مشتری).

اهداف پیاده سازی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

عادل پورقنبر    1398/8/13 - 08:00    0

اهداف CRM 

اهداف مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)، توانمندسازی بنگاه اقتصادی به منظور ارائه خدمات بهتر، سریع‌تر، صحیح‌تر و کارآمدتر به مشتری از طریق فرآیندهای خودکار و قابل اطمینان، در زمینه جمع‌آوری، پردازش و نتیجه‌گیری از اطلاعات و نقل و انتقال آن‌ها بین بنگاه اقتصادی و مشتری است و سعی دارد فرآیندهای متعدد مذکور را درون بنگاه یکپارچه و خودکار نماید. به طور کلی اهداف CRM را می‌توان در سه بخش دسته‌بندی نمود: هدف اولیه (شناخت فرصت‌های جدبد تجاری، جذب مشتری، کاهش فرار مشتریان و حفظ مشتری و وفادارسازی آنان)، هدف میانی (بهبود تصویر سازمان، بهبود خدمات به مشتریان، کاهش فرصت‌های از دست رفته و ذخیره اطلاعات از مشتریان) و هدف نهایی (کاهش دوباره کاری‌های بازاریابی، کاهش هزینه‌ها و سودآوری در بلندمدت).

 

از مشتریان ناراضی تا مشتریان شگفت زده

عادل پورقنبر    1398/8/11 - 08:00    0

مفهوم رضایت مشتری 

یکی از مفاهیم اصلی و کلیدی بازاریابی، رضایت مشتری است. اصطلاح رضایت مشتری (Customer Satisfaction) در بازاریابی با آنچه توسط افراد عادی مطرح می‌شود متفاوت است. مفهوم رضایت مشتری را باید در شکافی که بین انتظارات قبل از مصرف و ادراک پس از مصرف که وی نسبت به محصول پیدا می‌کند جست‌وجو کرد. وقتی مشتری محصولی را مورد استفاده قرار می‌دهد، ادراکی نسبت به آن محصول پیدا می‌کند. اگر بین انتظارات مشتری و ادراک مشتری شکافی وجود داشته باشد عدم رضایت مشتری حاصل می‌شود.

اگر در عالم واقعیت، محصول کیفیت بالایی داشته باشد، اما مشتری محصول را ضعیف ببیند، نمی‌توان ادعا کرد که محصول کارکرد خیلی بالایی دارد. در واقع در بازاریابی، این ادارک مشتری است که واقعیت است. قبل از اینکه مشتری از محصولی استفاده نماید، انتظاراتی دارد. انتظارات مشتری، می‌تواند برگرفته از موارد زیر باشد: تجربیات قبلی مشتری در اثر استفاده از محصول؛ تجربیات قبلی در اثر استفاده از محصولات مشابه؛ تبلیغات توصیه‌ای (Word of Mouth) (گفته‌های دیگران)؛ تبلیغات تولیدکننده یا عرضه‌کننده محصول.

آشنایی با مفاهیم کلیدی بازاریابی

عادل پورقنبر    1398/8/8 - 08:00    0

مفاهیم کلیدی بازاریابی 

تعریف بسیار ساده‌ای از بازاریابی (Marketing) وجود دارد که کماکان مورد قبول است، در این تعریف بازاریابی به انجام دادن عملی در کسب و کار اطلاق می‌شود که موجب رضایت مشتری گردد؛ بنابراین، کسب و کار منجر به رضایت مشتری شده و از طریق این رضایت، هم‌زمان سودآوری برای سازمان حاصل می‌شود. یعنی هم رضایت مشتری حاصل گردد و هم سازمان به سودآوری برسد.

شایان ذکر است که در بازاریابی، رضایت مشتری نباید منجر به ضرر سازمان گردد، بلکه فرض بر این است که رضایت مشتری توأمان با سودآوری سازمان باشد. این در واقع مفهوم اصلی بازاریابی است. اما اخیرا تعاریف کامل‌تری برای بازاریابی ذکر کرده‌اند. تعریف نسبتا کاملی که از بازاریابی توسط «فیلیپ کاتلر» ارائه شده این است که: «بازاریابی یک فرایند مدیریتی و اجتماعی است که در آن افراد و گروه‌ها، نیازها و خواسته‌های خود را با یکدیگر مبادله می‌کنند.» در این مبحث به بررسی مفاهیمی همچون نیاز، تقاضا، خواسته، محصول، خدمت، تجربه و ارزش پرداخته می‌شود.

در قیمت گذاری بین المللی محصولات باید به چه نکاتی توجه نمود؟

عادل پورقنبر    1398/8/6 - 08:00    0

قیمت گذاری بین المللی 

در مقالات قبلی، استراتژی‌های قیمت گذاری محصولات فعلی و محصولات جدید مورد بررسی قرار گرفت. حال در مقاله پیش رو نحوه قیمت گذاری محصولات صادراتی و نکاتی که می‌بایست در این مورد رعایت شود بررسی می‌گردد. قیمت گذاری بین المللی (international pricing)، یکی دیگر از حالت‌های استراتژی‌های تعدیل قیمت است که بر اساس ورود به بازار سایر کشورها، تعدیل روی قیمت محصولات صورت می‌پذیرد. این استراتژی، برای شرکت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قصد صادرات یا فعالیت در حوزه بین المللی را دارند. در این صورت، لازم است تا تعدیلاتی بر روی قیمت صورت پذیرد. قیمت گذاری بین المللی، نیازمند در نظر گرفتن برخی شرایط و نکات است که عبارتند از: شرایط اقتصادی کشور مرجع، قوانین و مقررات و توسعه سیستم‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی.

 

 

پنج خصوصیت بخش بندی (Segmentation) اثربخش در بازاریابی

عادل پورقنبر    1398/8/4 - 08:00    0

بخش بندی اثربخش 

بخش بندی یکی از مفاهیم اصلی و پایه‌ای بازاریابی است که توجه به آن تأثیر به‌سزایی بر فرایندهای بازاریابی شرکت‌ها خواهد داشت. در این مطلب به خصوصیات و ویژگی‌های یک بخش بندی اثربخش اشاره می‌شود. هر بخش بندی (Segmentation)، برای اینکه اثربخشی لازم را داشته باشد، باید دارای یک سری از خصوصیات باشد که در ادامه به این پنج خصوصیت پرداخته می‌شود. قابلیت اندازه‌گیری، دسترسی، وفور مشتری، تمایز و قابلیت پیگیری. قابلیت پیگیری، یکی دیگر از خصوصیات یک بخش بندی مؤثر است. قابلیت پیگیری، به معنی قابلیت پیگیری نیازها و مطالبات بازاریابی هر یک از بخش‌ها توسط شرکت می‌باشد. چنانچه شرکت قادر به پاسخگویی به نیازهای بخش‌های تعیین شده نباشد، بخش بندی انجام شده قابلیت پیگیری مناسبی ندارد مؤثر نخواهد بود. تمایز، یکی دیگر از خصوصیات یک بخش بندی مؤثر است. تمایز بدین معنی است که امکان جدا کردن بخش‌های بازار بر اساس تفاوت‌های هر بخش وجود داشته باشد و بخش‌های جدا شده، دارای خصوصیات متمایزی باشند. چنانچه بین بخش‌های جدا شده تفاوت زیادی وجود نداشته باشد، می‌توان بخش‌های مربوطه را یکی نمود تا هزینه ارائه خدمات بازاریابی به آن‌ها کاهش یابد. در این حالت، بخش‌های انتخاب شده دارای خاصیت تمایز نخواهند بود. از دیگر خصوصیات یک بخش بندی مؤثر، داشتن تعداد قابل قبول مشتری در هر بخش است.

 

 

 

استراتژی قیمت گذاری محصولات جدید

عادل پورقنبر    1398/8/1 - 08:00    0

استراتژی قیمت گذاری 

سه روش قیمت گذاری برای محصولات فعلی در مقالات گذشته ذکر گردید که شامل شیوه قیمت گذاری هزینه به اضافه سود، شیوه قیمت گذاری بر پایه ارزش و شیوه قیمت گذاری بر پایه رقابت می‌باشد. برای قیمت گذاری محصولات جدید در بازار نیز دو استراتژی رایج وجود دارد. این دو استراتژی عبارتند از: قیمت گذاری پُر مایه و گران و قیمت گذاری نفوذی (نفوذ در بازار). هر کدام از این دو استراتژی قیمت گذاری، دارای شرایطی هستند که اگر رعایت نشوند ممکن است موجب ضرر و زیان شرکت گردند. از این رو می‌بایست با شناخت و تحلیل این شرایط برای محصولات جدید اقدام به قیمت گذاری نمود. به عنوان مثال اولین شرط برای قیمت گذاری محصولات به روش پر مایه و گران این است که محصول جدید، از نقطه نظر کیفیت و تصویر ذهنی، دارای سطح بسیار بالایی باشد تا ارزش لازم برای قیمت گذاری بسیار بالا را داشته باشد. در واقع کیفیت و مزایای کالا، بتواند این حس را در مشتری ایجاد نماید که کالای جدید، ارزش وجهی که برای آن پرداخته می‌شود را دارد. همچنین برای قیمت گذاری به روش نفوذ در بازار، شرط اول، حساس بودن بازار نسبت به قیمت می‌باشد. چرا که در صورت حساس نبودن بازار به قیمت، دلیلی برای عرضه محصول با قیمت پایین وجود ندارد.

 

برچسبها :
بالا